Niemal każdy z nas kojarzy nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Zgaga, bo o niej mowa, może się pojawić okazjonalnie lub towarzyszyć nam codziennie. Uporczywa zgaga znacznie pogarsza samopoczucie i może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego nie warto zwlekać z jej leczeniem. Dowiedz się już dziś skąd bierze się zgaga oraz jak sobie z nią poradzić.

Przyczyny zgagi

Zgaga pojawia się, gdy dochodzi do cofnięcia kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Z powodu niskiego odczynu pH wykazuje ona drażniące działanie na nabłonek wyściełający przełyk.

Do wstecznego zarzucania treści żołądkowej (czyli tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego) dochodzi gdy zostaje zaburzona praca dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień oddzielający żołądek od przełyku, który w warunkach fizjologicznych rozluźnienia się podczas połykania, a następnie szybko zaciska.

Występowaniu zgagi sprzyja przejedzenie, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, bardzo duży wysiłek, podeszły wiek, ciąża. Zgaga może wystąpić także jako następstwo chorób (np. cukrzycy) lub przyjmowania niektórych leków.

 

Objawy zgagi

Głównym objawem zgagi jest pieczenie w przełyku, czasami opisywane jako pieczenie w klatce piersiowej. Oprócz tego mogą pojawić się trudności z przełykaniem, puste odbijanie, nudności i wymioty. W związku z ciągłym podrażnieniem górnego odcinka przewodu pokarmowego może pojawić się chrypka, kaszel, przewlekłe zapalenie krtani lub gardła.

Uporczywa zgaga to nie tylko dyskomfort. Nieleczony refluks może powodować uszkodzenia przełyku, łącznie z wystąpieniem tzw. przełyku Barretta, który jest stanem przednowotworowym.

Jak się pozbyć zgagi?

Leczenie farmakologiczne opiera się zwykle na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasów oraz zobojętniających treść żołądka, co jedynie ograniczenia objawy, lecz nie leczy przyczyny choroby refluksowej. Dlatego, nawet jeżeli osoba cierpiąca na zgagę stosuje leki, to należy również wprowadzić modyfikacje stylu życia.

Dieta na zgagę

Aby pozbyć się uporczywej zgagi, niezbędne jest wprowadzenie kilku zmian w sposobie odżywiania. Posiłki najlepiej spożywać często, ale nie powinny być one duże objętościowo.

Konieczne jest unikanie produktów drażniących, takich jak:

  • ostre przyprawy: ocet, musztarda, pieprz, chilli, curry, chrzan,

  • produkty z dużą zawartością tłuszczu, np.: sery żółte, topione, pleśniowe, tłuste mięsa, wędliny, kiełbasy, podroby,

  • potrawy smażone i z wysoką zawartością oleju,

  • słodycze, dania typu fast food,

  • kwaśne lub ostre warzywa, takie jak pomidory, czosnek, cebula, por oraz warzywa konserwowane z dodatkiem octu,

  • produkty z wysoką zawartością błonnika pokarmowego, np. rośliny strączkowe, razowe pieczywo,

  • owoce cytrusowe,

  • mocna herbata i kawa, napar z mięty, napoje gazowane,

  • alkohol.

Aby uzyskać ulgę w czasie zgagi, można pić wodę. Oczyszcza ona przełyk, co sprawia, że czujemy się lepiej. Picie mleka, choć początkowo łagodzi pieczenie, w późniejszym czasie może nasilić zgagę ze względu na zawarty w nim wapń. Z tego względu nie należy przesadzać z ilością wypijanego mleka.

Przy układaniu diety na zgagę warto wziąć pod uwagę indywidualną tolerancję. Dany produkt może u jednej osoby powodować nasilenie objawów, a u innej nie będzie stanowić problemu.

Inne sposoby na zwalczenie zgagi

Mając problem z uporczywą zgagą, należy unikać bezpośrednio po jedzeniu wysiłku fizycznego (zwłaszcza intensywnego), podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz zginania się. Niewskazane jest też szybkie przyjmować pozycji leżącej po jedzeniu. Ostatni posiłek powinien być zjedzony nie później niż na 2-3 godziny przed snem. Warto także układać się wyżej w pozycji leżącej. Niekorzystne jest również palenie papierosów oraz noszenie obcisłej odzieży (np. koszulek, sukienek, ciasnych spodni).

Zgaga a dieta warzywno-owocowa

Zastanawiasz się czy cierpiąc na zgagę można stosować dietę warzywno-owocową? W Instytucie Zdrowia Sofra dostępna jest dieta warzywno-owocowa w postaci gotowanej. Jest ona łatwiejsza do strawienia, niż dieta klasyczna, dlatego, pomimo dużej ilości warzyw i owoców, nie powinna nasilać zgagi. Jej zastosowanie pozwala nasycić organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi i wzmacnia nasze zdrowie.