Agar i żelatyna to dwa składniki, które możemy wykorzystywać w kuchni do zagęszczania posiłków. Najczęściej z ich użyciem przygotowujemy galaretkę, panna cottę oraz sernik na zimno. O ile wszyscy znamy żelatynę, o tyle agar nie jest jeszcze bardzo popularny. Dowiedz się, czy agar jest zdrowy i kiedy warto po niego sięgnąć.

CO TO AGAR?

Agar to składnik pochodzenia roślinnego o właściwościach żelujących. Jest produkowany z glonów morskich. Można go kupić w coraz większej ilości sklepów, najczęściej w dziale ze zdrową żywnością. Agar występuje m.in. w postaci proszku, płatków i sztabek. Z racji, że jest to produkt w pełni roślinny, najchętniej sięgają po niego osoby stosujące dietę wegańską i wegetariańską.

AGAR A ŻELATYNA – RÓŻNICE

Choć agar i żelatyna mają podobne działanie, nie są identycznymi substancjami. Żelatyna w odróżnieniu od agaru jest produktem odzwierzęcym i pozyskuje się ją z tkanki łącznej zwierząt. Bez trudu można ją kupić niemalże w każdym sklepie, przeważnie w formie proszku lub płatków.

Warto pamiętać, że agar jest odporny na działanie bardzo wysokiej temperatury, co daje mu przewagę nad żelatyną. Doprowadzenie do wrzenia roztworu z dodatkiem żelatyny powoduje utratę właściwości żelujących, dlatego wymaga więcej ostrożności niż stosowanie agaru.

Kolejną różnicą między agarem a żelatyną jest struktura uzyskana w wyniku użycia tych produktów. Po zastosowaniu żelatyny otrzymana żywność jest bardziej galaretowata. Z kolei agar spowoduje, że tworzony deser będzie posiadał formę stałą, ale przy dotknięciu nie będzie tak sprężysty, jak w przypadku żelatyny.

Agar tężeje już w temperaturze około 40 stopni C, dlatego nie wymaga chłodzenia w lodówce. Nie trzeba się również obawiać, że ciasta z jego użyciem rozpłyną się na stole w upalny dzień, tak jak może mieć to miejsce po użyciu żelatyny.

ILE AGARU UŻYĆ ZAMIAST ŻELATYNY?

Chcąc skorzystać z agaru, w pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się ile agaru na litr wody użyć, aby otrzymać pożądany efekt. Zwykle stosuje się 2-3 łyżeczki agaru na litr wody. Ilością tą można modyfikować według własnych preferencji. Jeżeli chodzi o żelatynę, konieczny jest zwykle większy jej dodatek (od 4 do 8 łyżeczek na litr).

A jak używać agaru do sernika? Odpowiednią ilość agaru (zwykle około 15-20 g) najlepiej najpierw namoczyć w kilku łyżkach ciepłej wody i następnie dodać do masy sernikowej.

AGAR A ŻELATYNA – CO JEST ZDROWSZE?

Składniki te są innego pochodzenia i wykazują odmienne właściwości prozdrowotne.

Agar jest źródłem dużej ilości błonnika pokarmowego, który wykazuje wielokierunkowe, korzystne działanie na zdrowie. Usprawnia działanie układu pokarmowego, zapobiega zaparciom. W związku z tym, że jego trawienie jest ograniczone, daje dłuższe uczucie sytości oraz zapobiega gwałtownym wahaniom poziomu glukozy we krwi. Jest zatem produktem korzystnym na diecie odchudzającej. Dodatkowo agar stanowi źródło licznych składników mineralnych, m.in.: wapnia, potasu, magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B, E i K.

Żelatyna zawiera dużą ilość kolagenu, czyli białka, które jest składnikiem naszej skóry i stawów. Badania wskazują, że spożywanie żelatyny w połączeniu z witaminą C poprawia stan narządu ruchu, co jest szczególnie korzystne w przypadku pacjentów z chorobami stawów oraz osób zawodowo uprawiających sport co wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji. Stosownie żelatyny działa korzystnie na proces gojenia się ran, wpływa na młody stan skóry i podobnie jak agar zmniejsza uczucie głodu, dzięki czemu wspomaga redukcję masy ciała.

AGAR I ŻELATYNA – ZDROWY SPOSÓB NA DESER

Agar i żelatyna są produktami, które mogą Ci posłużyć do przygotowania zdrowych deserów dozwolonych nawet podczas odchudzania. Sernik na zimno posłodzony słodzikiem będzie idealnym źródłem białka, który jest bardzo ważnym składnikiem na diecie redukcyjnej. Z kolei galaretka przygotowana z soku osobowego lub zmiksowanych owoców będzie źródłem witamin i związków biologicznie czynnych poprawiających nasz stan zdrowia oraz wygląd. Zastępując masło w tradycyjnych przepisach na krem agarem lub żelatyną, możesz przygotować zdrowszą wersję tortu.

Jeżeli szukasz więcej cennych składników, które warto włączyć do swojej menu skorzystaj z diety pełnowartościowej oferowanej przez Instytut Zdrowia Sofra.