Dieta dr Dąbrowskiej zakłada spożywanie jak najmniej przetworzonych warzyw i owoców. Jej efektem ma być nie tylko utrata kilogramów czy wysmuklenie sylwetki, ale przede wszystkim przywrócenie równowagi i zdrowienie organizmu. Post owocowo warzywny dr Dąbrowskiej budzi kontrowersje, ale opinie tych, którzy trzymali się jej zasad, mówią same za siebie. Ta dieta warzywno-owocowa wspiera powrót do zdrowia, a nawet leczenie niektórych chorób. Dowiedz się o niej więcej.

  1. Dieta dr Dąbrowskiej – od czego się to zaczęło?

  2. Jak to się dzieje, że dieta dr Ewy Dąbrowskiej działa?

  3. Dieta warzywno-owocowa – zasady

  4. Dla kogo post warzywno-owocowy będzie najlepszy?

  5. Dieta dr Dąbrowskiej – autorski, przykładowy jadłospis lekarki.

Dieta dr Dąbrowskiej – od czego się to zaczęło?

Przed laty, na początku swojej kariery zawodowej, Ewa Dąbrowska leczyła pacjenta poważnie chorującego na serce. Chory miał też nadwagę, co nie pomagało w powrocie do zdrowia i w procesie leczenia. Dr Dąbrowska zdecydowała się na zastosowanie u tego pacjenta restrykcyjnej diety. Zaleciła mu post warzywny składający się wtedy wyłącznie z surowej marchwi i z wody. Doktor Dąbrowska szybko przekonała się, że wprowadzenie postu było dobrą decyzją – efekty diety przeszły jej najśmielsze oczekiwania.

Pacjent zaczął szczupleć i wracać do zdrowia. Stopniowo poprawiały się parametry jego badań oraz ustępowały problemy związane zarówno z chorobą serca, jak i z innymi dolegliwościami. Ten pierwszy sukces skłonił Ewę Dąbrowską do opracowania postu, który składał się zarówno z warzyw, jak i z owoców. Był to pierwowzór diety, którą do dziś lekarka zaleca pacjentom chcącym schudnąć i powrócić do zdrowia.

Jak to się dzieje, że dieta dr Ewy Dąbrowskiej działa?

Post Ewy Dąbrowskiej to niskokaloryczna dieta – zakłada ona spożywanie o wiele mniejszej liczby kalorii, niż wynika to z zapotrzebowania organizmu na energię. Dzięki temu dochodzi do uruchomienia odżywiania wewnętrznego – i to właśnie w tym tkwi fenomen. Jak to możliwe?

Odżywianie wewnętrzne fachowo nazywa się procesem autofagii. Polega ono na rozkładzie przez komórkę cząsteczek chemicznych, fragmentów komórki i organelli komórkowych. Oznacza to, że organizm zaczyna „zjadać” sam siebie. Jednak podczas „głodówki” dr Ewy Dąbrowskiej uszkodzone elementy komórek są wykorzystywane „w dobrym celu”. Organizm, który potrzebuje dodatkowego źródła energii (gdy nie jest mu dostarczana odpowiednia liczba kalorii), zamienia uszkodzone organelle komórkowe na glukozę. To związek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu (w tym mózgu i serca). Ponadto zniszczone w czasie trwania diety dr Ewy Dąbrowskiej struktury komórkowe są odzyskiwane, a organizm wykorzystuje je do odbudowy nowych i zdrowych komórek. Proces ten udowodnił prof. Yoshinori Ohsumi – laureat Nagrody Nobla w 2016 roku.

Post Dąbrowskiej – czym są sirtuiny?

Sirtuiny to rodzina siedmiu enzymów (sirtuina 1–7) uczestniczących w potranslacyjnej modyfikacji białek. Odgrywają one bardzo ważną rolę w:

  • regulacji metabolizmu glukozy – procesów glukoneogenezy i glikolizy, dzięki czemu biorą udział w utrzymywaniu homeostazy glukozy w organizmie. Kontrolują także wydzielanie insuliny. Odpowiada za to sirtuina 1 – aktywowana dzięki głodówce organizmu;

  • regulacji metabolizmu lipidów, czyli tłuszczów – synteza cholesterolu i kwasów tłuszczowych jest spowalniana przez sirtuinę 1 podczas okresu głodu;

  • mechanizmach naprawy DNA – dlatego dieta Dąbrowskiej jest wykorzystywana m.in. w terapiach nowotworów.

Dzięki naprawie uszkodzonego DNA dochodzi do regeneracji tkanek, zmniejszania widoczności blizn i przywrócenia do normy wyników badań biochemicznych. Ponadto odkrycia ostatnich lat dowodzą, że długotrwałe ograniczenie podaży kalorii w diecie (o od 30 do 50% w stosunku dziennego zapotrzebowania) prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i przedłuża życie wielu organizmom, włączając w to ssaki naczelne. To właśnie dlatego dieta dr Dąbrowskiej ma tak szerokie spektrum oddziaływania na organizm. Pacjenci decydujący się na post nie tylko chudną, ale też wracają do zdrowia i mają większe szanse na długie życie.

Dlaczego warto zwalczać tkankę tłuszczową z dietą Ewy Dąbrowskiej?

Nadwaga to nie tylko problem estetyczny. Osoby, które ważą za dużo, już chorują lub w są grupie ryzyka zachorowania na poważne choroby. Komórki tłuszczowe znajdujące się w okolicy brzucha (tłuszcz trzewny) uwalniają adipokiny. Są to hormony odpowiedzialne m.in. za rozwój zespołu metabolicznego, czyli miażdżycy, choroby wieńcowej, zaburzeń lipidowych, które zwiększają też ryzyko skłonności do zakrzepów i nadciśnienia. Komórki tłuszczowe znajdujące się w okolicach jamy brzusznej produkują także czynnik IGF-1 i estrogeny – to związki, które mogą przyczynić się do wystąpienia niepłodności i zachorowania na nowotwory. Dieta Ewy Dąbrowskiej polega m.in. na radykalnym obniżeniu ilości węglowodanów w diecie. Efektem tego może być zarówno redukcja wagi, jak i poprawa stanu zdrowia.

Dieta warzywno-owocowa – zasady

Post warzywno-owocowy Ewy Dąbrowskiej to dieta stworzona w myśl słów Hipokratesa: „niech pożywienie będzie twoim lekarstwem”. Ten, kto się na niego zdecyduje, nie jest od razu rzucany na głęboką wodę. To dieta opracowana przez lekarkę tak, aby organizm mógł stopniowo przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Z tego powodu „głodówki” dr Dąbrowskiej składają się z czterech etapów. Są to:

  • przygotowanie do postu – w tym czasie należy wyeliminować z diety m.in. kawę i mięso;

  • post warzywno-owocowy – należy go połączyć z aktywnością ruchową. Ten etap diety ma na celu przywrócenie organizmowi homeostazy – fizycznej  i duchowej;

  • wyjście z postu – w tym czasie organizm musi ponownie, stopniowo przyzwyczaić się do stosowania diety pełnowartościowej;

  • powrót do diety pełnowartościowej – zdrowy styl odżywiania się połączony z aktywnością fizyczną.

Autorka postu warzywno-owocowego sama mówi, że nie jest to dieta odchudzająca, a oczyszczająco-normalizująca. Z tego powodu takie „głodówki” zaleca się przeprowadzać okresowo i to nawet wtedy, gdy waga jest w normie. Ma to pomóc zachować zdrowie.

Dieta owocowo-warzywna Dr Dąbrowskiej – co można jeść w czasie trwania postu?

Na początku trzeba zrezygnować z jedzenia wielu produktów. Podczas trwania postu nie można spożywać zbóż, orzechów, pestek, batatów i ziemniaków, warzyw strączkowych, pieczywa, produktów mlecznych, jajek, oleju, mięsa, ryb, słodkich owoców, słodyczy oraz alkoholu. Zabronione są wszelkie produkty z wysoką zawartością węglowodanów, pochodzenia zwierzęcego oraz przetworzone pokarmy. W czasie postu jadłospis bazuje na:

  • warzywach nisko skrobiowych – należą do nich marchewka, pietruszka, burak, seler i rzodkiewka;

  • warzywach kapustnych – zalicza się do nich brokuł, kalafior, jarmuż, wszystkie odmiany kapusty;

  • psiankowatych – to np. papryka i pomidory;

  • warzywach liściastych –  należą do nich różne odmiany sałat i zioła;

  • niewielkich ilościach niskocukrowych owoców –  będąc na diecie dr Dąbrowskiej, można jeść np. cytryny, jagody, jabłka i grejpfruty.

W przypadku diety dr Ewy Dąbrowskiej ważna jest nie tylko liczba spożywanych kalorii, ale też jakość produktów składających się na jadłospis. Wybrane warzywa i owoce nie są przypadkowe i nie bez powodu zaleca się je jeść w czasie postu. Zawierają one bioaktywne enzymy, które mają wspomóc funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Enzymy te pomagają w jego odtruciu, oczyszczeniu krwi i wspierają trawienie. Ponadto zarówno warzywa, jak i owoce dostarczają organizmowi energii, witamin i składników mineralnych w najlepiej przyswajalnej postaci.

Będąc na diecie stworzonej przez słynną dr Dąbrowską, można jeść naprawdę smacznie. Trzymanie się zasad postu przychodzi łatwiej w pięknych okolicznościach przyrody, czyli np. w Instytucie Sofra w Karpaczu. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej może być tam serwowana w takiej wersji, jaką lubisz. Pod czujnym okiem naszych dietetyków powstają posiłki bazujące na surowych i gotowanych warzywach oraz na pełnych wartości odżywczych sokach. Przyjedź do nas, jeżeli chcesz zadbać o siebie i wypocząć w otoczeniu gór.

Jakie posiłki je się w ramach diety dr Dąbrowskiej?

Lekarka zaleca, aby jak najczęściej wybierać posiłki komponowane z surowych warzyw i owoców. Są to surówki (w tym popularna surówka z marchewki dr Dąbrowskiej) oraz soki z młodych pędów. Dopuszczalne jest także duszenie i pieczenie warzyw. Oprócz tego lekarka zachęca do spożywania zup warzywnych przyprawionych ziołami. Natomiast jeżeli chodzi o napoje, to dozwolona jest nie tylko woda. Stosując dietę Dąbrowskiej, można urozmaicić swój jadłospis, pijąc wywary warzywne, herbaty owocowe i napary ziołowe oraz kompoty bez dodatku cukru.

Dla kogo post warzywno-owocowy będzie najlepszy?

Zanim zdecydujesz o rozpoczęciu postu, sprawdź, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich zaburzenia odżywiania, nowotwory w zaawansowanym stadium, depresja, krańcowa marskość wątroby, niewydolność nadnerczy i nadczynność tarczycy oraz cukrzyca typu I. Stosowanie tej diety odradza się również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Powinny z niej zrezygnować także osoby po przeszczepach narządów.

Dieta dr Dąbrowskiej może być stosowana przez wszystkie zdrowe osoby chcące zadbać o swój organizm i go oczyścić. Jest ona przeznaczona także dla chorujących na:

  • nadciśnienie,

  • otyłość,

  • nadwagę,

  • wrzody żołądka i dwunastnicy,

  • zakrzepicę.

Oprócz tego zaleca się ją w przypadku chorujących na łuszczycę, zwyrodnienie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oskrzelową, nawracające zapalenie migdałków oraz kamicę nerkową.

Dieta dr Dąbrowskiej – autorski, przykładowy jadłospis lekarki

Będąc na diecie dr Dąbrowskiej, zaczynasz od pysznego śniadania – zjesz i wypijesz:

  • sok pomidorowy;

  • zakwas z buraków;

  • surówkę 1: z tartej marchwi z jabłkiem i cytryną;

  • surówkę 2: z kapusty kiszonej z dodatkiem szczypiorku;

  • warzywa gotowane: brokuł z koperkiem.

Twój obiad może składać się z:

  • soku zielonego z jarmużu i jabłek;

  • surówki ze świeżej kapusty z dodatkiem marchewki i koperku;

  • surówki z pomidorów z cebulą przyprawionej octem jabłkowym i bazylią;

  • kremu z kalafiora z warzywami;

  • kompotu z jabłek z dodatkiem przypraw (goździki, cynamon).

Natomiast podczas kolacji na stole pojawią się:

  • sok wielowarzywny;

  • surówka z selera naciowego i białej rzodkwi z kiełkami brokułu;

  • surówka z tartego jabłka z dodatkiem truskawki;

  • warzywa gotowane: leczo jarskie z cukinii z pomidorami, cebulą i papryką;

  • herbata miętowa;

  • owoc – ½ grejpfruta.

Chcesz zadbać o siebie i wykazujesz gotowość na wyrzeczenia dietetyczne? Przyjedź do hotelu Sofra w Karpaczu, w którym będziemy dla ciebie gotować zdrowo, smacznie i zgodnie z zasadami diety dr Dąbrowskiej.