Soki świeżo wyciskane cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Cenimy je nie tylko za bogaty wybór smaków, ale również za korzyści, które płyną z ich spożywania. Ze względu na sposób produkcji, soki wyciskane wyróżniają się wyższą zawartością składników odżywczych w porównaniu do szeroko dostępnych soków z koncentratów, nektarów i napojów.

Wartość odżywcza soków

Sok to produkt wytwarzany z owoców lub warzyw. Wartość odżywcza soku zależy od surowca, z jakiego został przygotowany. Soki świeżo wyciskane odznaczają się wysoką zawartością składników odżywczych - mowa tu przede wszystkim o witaminie C, witaminach z grupy B, beta-karotenie polifenolach i składnikach mineralnych np: potasie. 

Soki na ogół zawierają niewielką ilość białka (0,1-1 g na 100 g) oraz znikomą ilość tłuszczu (ok. 0,1-0,3 g na 100 g). Głównym makroskładnikiem soków są węglowodany proste (cukry) i to one wpływają na kaloryczność produktu. Soki owocowe zawierają więcej cukrów, niż soki wyciskane z warzyw. Tym samym wartość energetyczna soków warzywnych będzie niższa.

Soki świeżo wyciskane a soki odtworzone

Soki świeżo wyciskane są zdrowszą alternatywą dla soków odtworzonych z koncentratów. Większość soków dostępnych w sklepach jest przygotowana w soku zagęszczonego, co oznacza, że sok, po wytłoczeniu jest podgrzewany i zagęszczany przez odparowanie. Zagęszczanie soków ułatwia dalszą produkcję, zmniejsza koszty związane z magazynowaniem i transportem oraz wydłuża ich termin przydatność do spożycia. Soki są zapasteryzowane, dlatego mogą znajdować się w kartonie lub butelce przez wiele miesięcy. Nie mniej jednak wysoka temperatura oraz długie przechowywanie prowadzi do obniżenia zawartości cennych składników odżywczych. W przypadku soków świeżo wyciskanych składniki te są w mniejszym stopniu narażone na straty.

Czy picie soków wyciskanych jest dobre dla każdego?

Soki świeżo wyciskane mogą stanowić dodatkową porcję warzyw i owoców, czyli produktów będących podstawą żywienia. Choć są one zdrowszą alternatywą dla nektarów i napojów, to należy zachować umiar w ich spożyciu. Mowa przede wszystkim o sokach owocowych, które mogą dostarczyć sporą ilość cukrów prostych. Powodują one gwałtowny wzrost glukozy we krwi, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym, prowadzącym w dłuższej perspektywie do nadwagi, otyłości i zaburzeń metabolicznych. Powinny ich unikać szczególnie osoby chore na cukrzycę i insulinooporność. 

Ponadto duża ilość spożywanych cukrów prostych zwiększa poziom trójglicerydów, co podnosi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Korzystniej zatem pić soki warzywne lub warzywno-owocowe, które mają mniej węglowodanów. Najlepiej, aby oprócz samego płynu, sok zawierał również miąższ. Jest on źródłem błonnika, który łagodzi wzrost poziomu cukru we krwi, a dodatkowo wspomaga prawidłową pracę jelit i walkę z podwyższonym cholesterolem.

Jak i kiedy najlepiej pić soki wyciskane?

Spożywając sok, należy pamiętać, że nie jest to bezkaloryczny płyn, który można popijać przez cały dzień. Szklanka soku owocowego dostarcza około 100-120 kcal, a soku warzywnego 45-70 kcal. Choć te liczby nie wydają się zbyt duże, to pijąc litr soku owocowego dziennie, możemy dostarczyć sobie ponad 400 kcal, czyli równowartość sporego posiłku. Nadmiar energii spożytej w ciągu dnia będzie prowadzić stopniowo do wzrostu masy ciała. Warto więc traktować picie soków wyciskanych jako przekąskę lub uzupełnienie mniejszych posiłków. Optymalna ilość wypijanych soków to jedna porcja dziennie, która odpowiada jednej szklance.

Jeżeli samodzielnie przygotowujemy soki wyciskane, przy doborze składników warto postawić na produkty sezonowe. Ich zakup jest mniej kosztowny i są one zdecydowanie bogatsze w składniki odżywcze. Ponadto zawartość witaminy i składników bioaktywnych z czasem maleje, dlatego soki wyciskane najlepiej spożywać tuż po przygotowaniu.

Terapia z użyciem soków w Instytucie Zdrowia Sofra

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej w postaci soków jest stosowana w celu oczyszczenia organizmu oraz wspomagająco w walce z powszechnie występującymi chorobami cywilizacyjnymi. Zastosowane soki zostały dobrane tak, aby dostarczać jak najwięcej składników odżywczych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia cukrów prostych.