Ryż często pojawia się w naszej diecie. Najchętniej wybieramy ryż na obiad, choć można z niego wykonać również słodkie śniadanie czy przekąskę. Tylko czy jest to składnik dobry dla wszystkich? Jaki ryż na diecie można spożywać?

RODZAJE RYŻU

Istnieje wiele rodzajów ryżu. Różnią się one nie tylko wyglądem i smakiem, ale także wartościami odżywczymi i właściwościami zdrowotnymi. Do najpopularniejszych i łatwo dostępnych należą m.in.:

  • ryż paraboliczny,
  • ryż basmati,
  • ryż jaśminowy,
  • ryż długoziarnisty,
  • ryż brązowy.

W wielu sklepach możemy również nabyć ryż arborio (odpowiedni do przygotowania risotto), kleisty, czarny czy czerwony.

RYŻ – WARTOŚCI ODŻYWCZE

Ryż biały cechuje się dużą zawartością węglowodanów przyswajalnych oraz niewielką ilością błonnika pokarmowego. Poszczególne odmiany nie są jednak identyczne jeżeli chodzi o ilość składników odżywczych. Różnią się one też indeksem glikemicznym, który obrazuje wzrost glukozy we krwi po posiłku. Wśród białych ryży niskim indeksem glikemicznym (około 50) wyróżnia się ryż basmati.

Ryże, które nie zostały całkowicie oczyszczone, czyli ryż brązowy, czerwony i czarny, mają zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Zawierają wyższe dawki składników mineralnych, witamin (zwłaszcza z grupy B) i nawet kilkukrotnie więcej błonnika pokarmowego niż białe odmiany ryżu. Większa ilość błonnika wpływa dodatkowo na obniżenie indeksu glikemiczny produktu. Brązowy ryż posiada IG równy 50, a w przypadku ryżu czarnego wynosi on około 45.

RYŻ A DIETA ODCHUDZAJĄCA

Ryż może być elementem diety odchudzającej. Warto wybierać przede wszystkim gatunki zawierające więcej błonnika i niższy indeks glikemiczny, czyli ryż brązowy, czerwony i czarny. Jest to istotne, ponieważ błonnik pokarmowy opóźnia wchłanianie posiłku, co pozwala na dłużej utrzymać uczucie sytości. Wolniejszy wzrost poziomu glukozy we krwi wiąże się z łagodnym jego spadkiem, co zabezpiecza przed nagłymi napadami głodu niedługo po posiłku oraz mniejsza chęć na podjadanie słodyczy.

Należy pamiętać, aby nie doprowadzać do rozgotowania ryżu, ponieważ przyspiesza to jego wchłanianie.

Z CZYM JEŚĆ RYŻ NA DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ?

Ryż najlepiej komponować w posiłku z dużą ilością warzyw, źródłem białka (roślinnego, pochodzącego z suchych nasion roślin strączkowych lub zwierzęcego w postaci serów, ryb, jaj czy chudego mięsa) oraz źródłem zdrowych tłuszczy, które znajdziemy m.in. w orzechach, nasionach i olejach.

Ryż jest głównie wybierany jako dodatek do drugiego dania obiadowego, jednak potrawy z jego użyciem wcale nie muszą być nudne. Na jego bazie można przygotować risotto, gołąbki, zapiekanki, a nawet kotlety. Ryż świetnie sprawdza się na zimno jako dodatek do sałatek. Można nim także faszerować paprykę czy cukinię oraz dodać go do zupy.

Na diecie odchudzającej lepiej ograniczyć spożycie ryżu z owocami. Taki posiłek jest źródłem dużej ilości łatwo przyswajalnych cukrów i zawiera niewiele białka, który jest ważnym składnikiem, szczególnie podczas odchudzania. Oczywiście raz na jakiś czas można zjeść ryż z dodatkiem owoców, lecz bardziej w formie małego deseru niż obiadu.

RYŻ W DIECIE LEKKOSTRAWNEJ

Osoby będące na diecie lekkostrawnej powinny ograniczać spożycie błonnika pokarmowego. Z tego względu ryż biały będzie dla nich odpowiednim produktem. Dieta lekkostrawna jest polecana m.in.: osobom cierpiącym na biegunkę, chorobę refleksową, choroby w obrębie trzustki i pęcherzyka żółciowego oraz pacjentom po ciężkich operacjach.

Ryż z jabłkami na diecie lekkostrawnej to dobry pomysł na lekki posiłek będący źródłem łatwo dostępnej energii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ryżu z dodatkiem innych owoców (np. truskawek, borówek), łatwo strawnych warzyw oraz chudego mięsa lub ryb.

ODCHUDZANIE Z INSTYTUTEM ZDROWIA SOFRA

Nie wiesz, jak odpowiednie przeprowadzić odchudzanie? Skorzystaj z oferty Instytutu Zdrowia Sofra. Dieta niskokaloryczna komponowana przez dietetyków Instytutu jest przykładem tego, jak prawidłowo dobierać produkty i bilansować posiłki. Jest to niezbędne, aby móc tracić kilogramy bez narażania się na konsekwencje w postaci niedoborów pokarmowych oraz bez efektu jo-jo.