Pomidory goszczą na naszych stołach na co dzień niezależnie od pory roku. Świetnie smakują w rozmaitych potrawach zarówno na surowo, jak również po obróbce cieplnej. Jakie pomidory wybierać do konkretnych dań? Czy pomidory dają nam korzyści zdrowotne? Dowiesz się tego z artykułu.

Rodzaje pomidorów

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów pomidorów.

  • Najszczerzej dostępny jest pomidor zwyczajny o czerwonym zabarwieniu i kształcie zbliżonym do kuli.
  • W sezonie warto sięgnąć po pomidory malinowe. Są droższe od pomidora zwyczajnego, ale za to słodsze i bardziej mięsiste.
  • Z kolei pomidory lima świetnie nadają się do domowych przetworów ze względu na łatwą dostępność, niską cenę i większą mięsistość. Mają podłużny kształt.
  • Bardzo popularne są także pomidory koktajlowe i daktylowe, które wyróżnia niewielki rozmiar. Wspaniale sprawdzają się jako dodatek do sałatek lub kanapek, które chcemy zabrać w podróż, do pracy czy szkoły.
  • Wśród innych odmian warto wspomnieć też o pomidorach czarnych, żółtych i zielonych.

Pomidory to owoc czy warzywo?

Z botanicznego punktu widzenia pomidor wyrasta z kwiatów i zawiera wewnątrz nasiona tak jak inne owoce. Jednak ze względu na zastosowanie kulinarne,  pomidor jest uznawany za warzywo. Spożywamy go zwykle w postaci wytrawnej, na kanapce lub dodając do rozmaitych potraw, nie zaś do deserów lub jako samodzielna przekąska tak jak owoce.

Wartości odżywcze pomidorów

Wartości odżywcze między różnymi odmianami pomidorów mogą się trochę różnić. 100 g pomidora zwyczajnego dostarcza:

  • 2,9 g węglowodanów przyswajalnych,
  • 1,2 g błonnika pokarmowego,
  • 0,9 g białek,
  • 0,2 g tłuszczu.

Dodatkowo pomidory są bogatym źródeł witamin i substancji biologicznie czynnych. Zawierają sporą dawkę witaminy C, A, E oraz beta-karotenu i innych karotenoidów. Dzięki wysokiej zawartości potasu są one polecane osobom z zaburzeniami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym.

Ile kalorii ma pomidor?

Pomidor to składnik o niskiej wartości energetycznej. 100 g pomidorów ma 20 kcal, co oznacza, że jeden średni pomidor dostarcza tylko 30 kcal. Jest to zatem odpowiedni dodatek na diecie odchudzającej, a niski indeks glikemiczny sprawia, że mogą po nie sięgać nawet osoby z zaburzeniami glikemii.

Likopen w pomidorach

Najbardziej znanym, korzystnym związkiem występującym w pomidorach jest likopen, który jest czerwonym barwnikiem. Szczególnie bogate w ten związek są przetwory pomidorowe i dania z podgrzanymi pomidorami. Likopen jest antyoksydantem, wykazującym wielokierunkowe, pozytywne działanie na organizm człowieka. Jest szczególnie ceniony za wpływ na poziom cholesterolu we krwi i ciśnienia tętniczego. Odnotowano także przeciwnowotworowe właściwości likopenu.

Suszone pomidory

Suszone pomidory są składnikiem bardziej aromatycznym niż świeże pomidory. Można je kupić w oleju lub bez takiej zalewy. Zawierają więcej składników odżywczych niż świeże pomidory i więcej kalorii. 100 g suszonych pomidorów w oleju dostarcza:

  • 212 kcal,
  • 17 g węglowodanów przyswajalnych,
  • 6 g błonnika pokarmowego,
  • 5 g białek,
  • 14 g tłuszczu.

Najlepiej sięgać po nie w niewielkich ilościach, jako aromatyczny dodatek do past kanapkowych, makaronów, sosów czy jako składnik farszu do jaj lub roladek mięsnych. Ze względu na sporą ilość kalorii należy zachować umiar w ich spożyciu, zwłaszcza mając nadwagę lub otyłość.

Przetwory z pomidorów

Najsmaczniejsze, najzdrowsze, a zarazem najtańsze pomidory są dostępne w sezonie letnim. Warto wykonać z nich wtedy przetwory, aby przez cały rok cieszyć się ich smakiem i wartościami odżywczymi. Z pomidorów można przygotować domowy przecier, sos czy ketchup. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie pomidorów jest również ich marynowanie (dobrze nadają się do tego pomidory zielone). W domu można też przygotować własne suszone pomidory.

Kuracja sokowa

Pomidory są świetną bazą soków warzywnych i warzywno-owocowych. Raz na jakiś czas warto zastosować kurację sokową, która oczyści organizm i dostarczy niezbędne składniki odżywcze. Jednym z przykładów takiej kuracji jest dieta dr Ewy Dąbrowskiej w postaci soków dostępna w Instytucie Zdrowia Sofra. Zaletą jej stosowanie jest m.in.: wzmocnienie układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje.