Starzenie się jest procesem prowadzącym do licznych zmian w organizmie człowieka, także tych dotyczących zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Wraz z wiekiem mogą pojawiać się dolegliwości związane z gorszą pracą układu pokarmowego, wpływające na konieczność modyfikacji codziennego menu. Równie ważnym czynnikiem są choroby, których leczenie opiera się na stosowaniu właściwej diety.

Dieta seniora – zasady

Dieta osób starszych, które nie cierpią na przewlekłe schorzenia, nie odbiega znacznie od sposobu żywienia osób dorosłych. Główną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest spowolnienie przemiany materii. Osoby, które żywiły się w ten sam sposób od wielu lat i wcześniej utrzymywały stałą wagę, mogą zauważyć, że z roku na rok stopniowo przybywa im kilogramów. Aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie, konieczne jest zmniejszenie kaloryczności diety. Można to osiągnąć jedząc mniejsze porcje albo wybierając mniej kaloryczne produkty. Spożywana żywność powinna być bogata w substancje odżywcze. Zmniejszy to ryzyko niedoborów pokarmowych i niedożywienia. Wśród takich produktów należy wspomnieć o warzywach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, nasionach i rybach. Jednocześnie należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, alkoholu oraz spożywania dużej ilości produktów mięsnych, szczególnie tych tłustych.

Bardzo ważnym elementem diety jest picie odpowiedniej ilości płynów. Osoby starsze odczuwają mniejsze pragnienie, które jest nieadekwatne do zapotrzebowania na wodę. Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy pić często, po kilka łyków, zanim jeszcze pojawi się uczucie pragnienia.

Choroby a dieta dla osób starszych

Z upływem lat często pojawiają się choroby, które powodują konieczność modyfikacji sposobu żywienia.

Zmiany występujące w obrębie układu pokarmowego wpływają niekorzystnie na sam proces jedzenia oraz na trawienie. Choroby jamy ustnej i zębów prowadzą do obniżenia apetytu i ograniczają możliwość spożywania części żywności. Przykładem są produkty twarde, ostre i kwaśne. Osoby cierpiące na refluks, zaburzenia pracy wątroby lub trzustki powinny unikać produktów, które będą wzmagać nieprzyjemne dolegliwości, czyli te z dużą zawartością błonnika i tłuszczu. Organizm wraz z wiekiem wydziela coraz mniej śliny i soków trawiennych, dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Seniorzy z zaparciami powinny wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa bogate w błonnik (według indywidualnej tolerancji) oraz naturalne probiotyki w postaci kiszonek i mlecznych napojów fermentowanych.

Zmianie ulegają również zmysły człowieka. Nieprawidłowe odczuwanie smaku i zapachu wpływa na utratę łaknienie. Prowadzi to także do nadmiernego stosowania cukru i soli. Zbyt duże spożycie cukrów prostych sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, natomiast sól powoduje wzrost ciśnienie tętniczego. Z tego względu do przyprawiania potraw warto używać ulubionych ziół, a do słodzenia słodzików. Brak łaknienia może też prowadzić do niedożywienia i niedoborów pokarmowych, wobec czego dieta powinna być smaczna i pełnowartościowa pod względem odżywczym.

Dostępna w ofercie Instytutu Zdrowia Sofra dieta pełnowartościowa wzbogacona o antyoksydanty i immunomodulatory pozwala na nasycenie organizmu cennymi składnikami. Podnoszą one odporność organizmu, obniżają ryzyko występowania wielu chorób, poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz wspomagają proces odchudzania.