Ocet jest jednym z najstarszych produktów powstających w wyniku fermentacji. Stosuje się go od wieków zarówno jako przyprawę, jak i produkt o działaniu leczniczym. W ostatnich latach sporo uwagi przykuwają prozdrowotne właściwości octu jabłkowego, dzięki czemu coraz chętniej po niego sięgamy. Dowiedz się, na co stosować ocet jabłkowy i czy faktycznie wspomaga odchudzanie.

Ocet jabłkowy – wartość odżywcza

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek, wskutek czego otrzymujemy wiele korzystnych dla zdrowia składników.

Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem witamin (zwłaszcza C i witamin z grupy B), kluczowych dla zdrowia składników mineralnych, polifenoli, β-karotenu, pektyn, aminokwasów, enzymów i kwasów (m.in. octowego, mlekowego, cytrynowego). Wartość energetyczna octu jabłkowego jest bardzo niewielka i wynosi 21 kcal na 100 ml.

Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze

Dobroczynny wpływ octu jabłkowego na zdrowie został wielokrotnie potwierdzony w badaniach naukowych. Wśród leczniczych właściwości octu jabłkowego warto wyróżnić m.in.:

  • obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,

  • spadek ryzyka rozwoju miażdżycy,

  • regulacja ciśnienia tętniczego krwi,

  • działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze,

  • poprawa funkcjonowania układu odpornościowego,

  • regulacja procesów trawiennych,

  • łagodzenie objawów refluksu,

  • obniżanie poziomu cukru i insuliny we krwi oraz poprawa wrażliwości tkanek na insulinę, co wspomaga leczenie cukrzycy,

  • działanie antyoksydacyjne,

  • zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów.

Ocet jabłkowy można stosować także zewnętrznie. Pozytywnie wpływa na zmiany trądzikowe, zmniejsza łupież i hamuje rozwój patogennych drobnoustrojów. Można go używać np. jako tonik lub dodawać do kąpieli.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Wśród licznych prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego często wymieniamy jest jego wpływ na utratę kilogramów. Działanie to zostało potwierdzone naukowo. Spożywanie octu jabłkowego wpływ na obniżenie masy ciała oraz znaczne zmniejszenie ilości tłuszczu trzewnego i obwodu talii. Obniżenie tych parametrów jest nie tylko efektem estetycznym, ale również stanowi kluczowy element leczenia zespołu metabolicznego.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Aby skorzystać z leczniczych właściwości octu jabłkowego należy spożywać codziennie napój przygotowany z 1-2 łyżek octu i szklanki wody. Napój ten najlepiej wypić 10-30 minut przed posiłkiem.

A jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie? W przypadku diet redukcyjnych i używania octu w regulowaniu glukozy we krwi, warto spożywać ocet 2 razy w ciągu dnia, najpierw na czczo, a następnie przed większym posiłkiem (np. przed obiadem). Oczywiście ocet można także wykorzystać jako składnik potraw, szczególnie podawany na surowo (do sosów, dipów, czy past kanapkowych).

Ocet jabłkowy – przepis

Chcąc stosować ocet jabłkowy, możesz sięgnąć po ten z półki sklepowej lub samodzielnie przyrządzony w domu.

Do przygotowania octu jabłkowego potrzebujesz:

  • 1 kg jabłek (całych lub obierek),

  • 1 l wody,

  • 5 łyżek cukru lub miodu.

Jabłka należy rozdrobnić na mniejsze kawałki, przełożyć do dużego słoja, a następnie zalać wodą z rozpuszczonym wcześniej cukrem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby wszystkie jabłka były przykryte wodą, bo inaczej rozwinie się pleśń. Słoik należy przykryć gazą i odstawić w ciepłe i ciemne miejsce. Przez pierwszy tydzień warto mieszać zawartość słoika drewnianą łyżką. Po 4-6 tygodniach należy przelać ocet przez gazę i odstawić w ciemne miejsce w zamkniętych słoikach lub butelkach. Po około miesiącu ocet jabłkowy będzie gotowy do spożycia.

Ocet jabłkowy w diecie

Mimo że ocet jabłkowy jest bardzo zdrowy, to w codziennej diecie nie należy skupiać się wyłącznie na jednym zdrowym produkcie. Dla najlepszych efektów należy traktować go jako uzupełnienie zróżnicowanej diety, a nie jedyny składnik wspomagający zdrowie. Takie zbilansowane jadłospisy oferuje Instytut Zdrowia Sofra. Posiłki w proponowanych dietach bazują na wielu produktach o wysokiej wartości odżywczej, dzięki czemu dochodzi do spotęgowania ich prozdrowotnych właściwości. Oprócz poprawy stanu zdrowia, diety te wspomagają również odchudzanie.