Truskawki należą do najbardziej lubianych owoców w Polsce. W sezonie zwykle jemy truskawki świeże, w postaci surowej, a jesienią i zimą chętnie sięgamy po mrożonki i przetwory przygotowane z tych owoców. Cenimy je głównie za smak i zapach, jednak nie są to ich jedyne zalety. Warto poznać właściwości truskawek, ponieważ korzyści z ich spożywania może czerpać praktycznie każdy.

Truskawki – skład i wartości odżywcze

Truskawki są w 90% złożone z wody. Zawierają około 6% węglowodanów prostych, 2% błonnika oraz niewielkie ilości białka i tłuszczu. Są to dominujące związki obecne w tych owocach, niemniej jednak skład truskawki jest o wiele bardziej bogaty. Duża zawartość witamin, składników mineralnych oraz związków biologicznie czynnych wpływa na prozdrowotne właściwości truskawek.

Jakie witaminy mają truskawki?

Choć truskawki wydają się niepozorne, obfitują w wiele witamin. Szczególnie należy podkreślić sporą zawartość witaminy C, będącej antyoksydantem, czyli związkiem neutralizującym wolne rodniki tlenowe. Odpowiednie spożycie antyoksydantów spowalnia procesy starzenia oraz rozwój licznych schorzeń (chorób układu sercowo-naczyniowego, neurodegeneracyjnych oraz nowotworów). Truskawki zawierają także witaminę A, E, K oraz witaminy z grupy B. Warto zwrócić uwagę na obecność kwasu foliowego. Wpływa on m.in. na pracę układu nerwowego i jest bardzo ważny dla kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży, ponieważ zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej u dzieci.

Truskawki – pozostałe składniki odżywcze

Witaminy to nie jedyne cenne składniki odżywcze występujące w truskawkach. Obecne w nich minerały, takie jak magnez i potas, wspomagają pracę mięśni (w tym serca), a wapń wzmacnia zęby i kości. Mangan wpływa na prawidłowy stan skóry i włosów, zaś żelazo jest niezbędne do produkcji krwinek czerwonych. Obecna w truskawkach witamina C pozwala zwiększyć przyswajalność żelaza.

Malutkie pestki truskawek są źródłem ważnego dla zdrowia błonnika pokarmowego. Dba on nie tylko o prawidłową perystaltykę jelit, ale również obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko występowania niektórych nowotworów.

Oprócz wymienionych składników, truskawki zawierają także związki bioaktywne takie jak flawonoidy i kwasy fenolowe. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe, dlatego są stosowane w zapobieganiu i leczeniu powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych.

Ile kalorii mają truskawki?

Truskawka to produkt niskokaloryczny. 100 g truskawek dostarcza tylko 33 kcal, co czyni je jednymi z najmniej kalorycznych owoców, pokonując pod tym względem nawet arbuza. Truskawki są zatem korzystne również dla osób na diecie odchudzającej. Kaloryczność jednej truskawki wynosi zaledwie 3-4 kcal. Dla porównania, baton o masie 50 g dostarcza tyle samo energii co 750 g truskawek.

Truskawki a cukrzyca

Czy truskawki są zdrowe także dla diabetyków? Osoby chore na cukrzycę każdego dnia stają przed dylematem dotyczącym tego, czy dana żywność jest dla nich odpowiednia. Owoce są produktami, które naturalnie zawierają cukry. Na szczęście, ilość węglowodanów w truskawkach jest niewielka, co w połączeniu z błonnikiem pokarmowym sprawia, że nie powodują one gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Indeks glikemiczny (IG) truskawek wynosi 25, więc są to owoce zaliczane do produktów o niskim IG, czyli dozwolonych w diecie osób chorujących na cukrzycę. Jednak jak we wszystkim należy zachować umiar, ponieważ duża ilość truskawek również wpłynie na poziom cukru. Aby posiłek wolniej się wchłaniał, owoce należy łączyć z produktami będącymi źródłem białka i tłuszczu. Przykładem może być jogurt.

Warzywno-owocowa kuracja w Instytucie Zdrowia Sofra

Choć owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszego żywienia, często spożywamy je w zbyt małej ilości. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej w postaci surowej bazuje na świeżych, nieprzetworzonych produktach i pozwala w szybki sposób nasycić organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi. Odpowiedni dobór produktów przywraca równowagę organizmu oraz wspomaga walkę z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i hipercholesterolemią.