Rabarbar dla części osób jest zagadkowym produktem. Grube, twarde ogony liściowe kojarzą się w warzywami, z kolei sposób, w jaki zwykle go wykorzystujemy (na słodko) sprawia, że rabarbar postrzegamy jako owoc. Dowiedz się, czy rabarbar jest zdrowy oraz co zrobić z rabarbarem na deser lub inny posiłek.

RABARBAR TO OWOC CZY WARZYWO?

Choć w kuchni stosujemy go podobnie jak owoce, rabarbar jest tak naprawdę warzywem. Jadalną część stanowią ogonki liściowe, które charakteryzuje się barwą od zielonej poprzez różową do czerwonej oraz kwaskowatym smakiem. W sklepach można kupić rabarbar przez cały rok, a sezonowo występuje między kwietniem a czerwcem.

CZY RABARBAR JEST ZDROWY? WARTOŚCI ODŻYWCZE RABARBARU

Rabarbar jest warzywem, który w głównej mierze składa się z wody i błonnika pokarmowego. 100 g rabarbaru zawiera 0,5 g białka, 0,1 tłuszczu i 4,6 g węglowodanów, w tym 3,2 g to błonnik.

Dobrze udokumentowane są prozdrowotne właściwości rabarbaru lekarskiego, z kolei w Polsce najczęściej spotykamy rabarbar ogrodowy, który nie był tak szeroko badany.

Rabarbar jest źródłem wielu witamin (A, C, E, K, witamin z grupy B) i składników mineralnych, takich jak np.: potas, żelazo, wapń, magnez, cynk.

Dzięki zawartym składnikom rabarbar wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.

Podstawową zaletą rabarbaru jest duża ilość rozpuszczalnych w wodzie frakcji błonnika pokarmowego, głównie pektyn. Wzmagają one wydalanie kwasów żółciowych, obniżają stężenie cholesterolu we krwi oraz poziom glukozy po posiłku. Są zatem składnikiem pomocnym w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń lipidowych, cukrzycy i miażdżycy.

RABARBAR A ODCHUDZANIE

Osoby na diecie odchudzającej mogą bez obaw sięgać po rabarbar. Jest on produktem niskokalorycznym. 100 g rabarbaru zawiera zaledwie 15 kcal. Oznacza to, że dodatek rabarbaru do dania nie wpłynie znacząco na jego wartość kaloryczną.

Stosunkowo duża zawartość błonnika w rabarbarze wpływa korzystnie na uczucie sytości. Produkt ten posiada niski indeks glikemiczny, który wynosi 15. Dzięki temu zjedzenie rabarbaru powoduje mały i łagodny wzrost glukozy we krwi. Zjawisko to zapobiega napadom głodu, które mogą być wywołane przez gwałtowne wahania poziomu cukru.

RABARBAR – PRZECIWWSKAZANIA

Dania z rabarbarem nie są wskazane dla wszystkich. Produkt ten jest źródłem kwasu szczawiowego, który w nadmiarze może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, odwapnieni kości, zaburzeń pracy mięśni i stanów zapalnych w obrębie stawów. Z tego względu rabarbaru powinny unikać osoby z dną moczanową, kamicą nerkową i osteoporozą. Powinny go także ograniczać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby na diecie łatwo strawnej.

CO ZROBIĆ Z RABARBARU?

Rabarbar idealnie pasuje do słodkich potraw. Chętnie dodajemy go do drożdżówek czy ciast, nie tylko tych z kruszonką. Można z niego przygotować pyszne napoje, takie jak sok z rabarbaru, kompot czy lemoniadę. Rabarbar może być składnikiem deserów, owsianki, pierogów, racuszków. Można go jeść również w wersji wytrawnej, np. dodając go do gulaszu.

RABARBAR – FIT PRZEPISY

Nocna owsianka z rabarbarem

Składniki:

  • 50 g płatków owsianych,
  • 5 g siemienia lnianego,
  • 1 mały jogurt naturalny,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łodyga rabarbaru,
  • kilka truskawek.
  1. Płatki owsiane, siemię lniane i jogurt przełóż do miseczki, dokładnie wymieszaj. Umieść na noc w lodówce.
  2. Następnego dnia przygotuj dodatki. Rabarbar umyj, oczyść, pokrój na mniejsze kawałki i duś kilka minut na patelni z odrobiną wody aż puści sok i lekko zmięknie. Odstaw z kuchenki.
  3. Umyj truskawki i pokrój na mniejsze kawałki. Do przestudzonego rabarbaru dodaj miód, wymieszaj. Przygotowane dodatki dodaj do owsianki.

Przepis na sok z rabarbaru, jabłek i pomarańczy

Składniki:

  • 4 łodygi rabarbaru,
  • 4 jabłka,
  • 1 pomarańcza.
  1. Umyj i oczyść produkty. Pomarańczę i rabarbar obierz. Do przygotowania soku z rabarbaru użyj wyciskarki.

Poszukując wiedzy na temat diety, która wspomaga zdrowie i utrzymanie odpowiedniej masy ciała, warto korzystać z pomocy specjalistów. Podczas turnusów zdrowotnych w Ośrodkach Instytutu Zdrowia Sofra prowadzone są konsultacje z dietetykiem, który wskaże jakie zmiany należy zastosować w codziennym jadłospisie oraz jak wyrabiać nawyki sprzyjające zdrowiu.