Melonowiec właściwy, zwany powszechnie papają, to egzotyczny owoc wywodzący się z Ameryki Południowej i Środkowej oraz Północnej Afryki. Przykuwa naszą uwagę atrakcyjnym wyglądem i wspaniałym smakiem. Dodatkowo prozdrowotne właściwości papai sprawiające, że jest ona owocem, po który naprawdę warto sięgać. Już dziś poznaj korzyści wynikające ze spożycia papai.

Papaja – wartości odżywcze

Papaja należy do owoców o małej kaloryczności, co nie zmienia faktu, że jest pełna składników bioaktywnych.

100 g papai (czyli około 1/3 owocu) dostarcza:

  • 47 kcal,

  • 10,8 g węglowodanów,

  • 1,7 g błonnika pokarmowego,

  • 0,5 g białka,

  • 0,25 g tłuszczu.

Papaja jest źródłem związków o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak witamina A, E, C, flawonoidy, karotenoidy (m.in.: β -karoten, likopen, luteina, zeaksantyna). Zawiera także witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (potas, wapń, magnez, żelazo).

Papaja – właściwości zdrowotne

Papaja posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Dzięki zawartym składnikom może być wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Antyoksydacyjne właściwości papai sprawiają, że jest ona produktem korzystnym przy obniżeniu stresu oksydacyjnego w organizmie. Stan ten sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, nowotworów oraz chorób degeneracyjnych mózgu. Działa również ochronnie na wątrobę.

Papaja świetnie sprawdza się jako składnik poprawiający naszą odporność. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Odnotowano też korzystny wpływ papai na procesy trawienne oraz leczenie wrzodów żołądka i choroby refluksowej.

Papaja a odchudzanie

Papaja jest owocem, po który śmiało można sięgać podczas odchudzania. Mimo że posiada naturalnie występujące cukry i ma średni indeks glikemiczny (IG = 56), nie wpływa negatywnie na naszą glikemię. Dzieje się tak, ponieważ ilość cukru w zwyczajowo spożywanej porcji jest niewielka, co potwierdza niski ładunek glikemiczny papai (ŁG = 8). Oznacza to, że jej spożycie nie będzie powodować bardzo gwałtownych wahań glukozy we krwi, dzięki czemu dłużej czujemy się syci i nie sięgamy szybko po kolejny posiłek.

Ponadto papaja wspomaga działanie układu pokarmowego. Redukcja wzdęć i zaparć wpłynie pozytywnie nie tylko na Twój wygląd, ale również na dobre samopoczucie.

Jak jeść papaję?

Owoce papai mają lekko słodki i korzenny smak. Mogą być spożywane jako samodzielna przekąska albo jako składnik koktajli, deserów, owsianek. Papai używa się także do przygotowania sałatek, sosów, a nawet potraw mięsnych.

Bardzo ważne jest, aby kupować dojrzałe owoce papai. Zielona, niedojrzała papaja posiada szkodliwe związki. Taki owoc można pozostawić kilka dni, aby dojrzał lub poddać go obróbce cieplnej. Pozwoli to na usunięcie niebezpiecznych związków.

Nasiona papai również są jadalne. Mają pieprzny posmak, dlatego mogą służyć w daniach jako przyprawa. Powinny ich jednak unikać kobiety w ciąży, ponieważ są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Papaja – przeciwwskazania

Spożycie papai powinny ograniczyć osoby, które przyjmują leki zmniejszające krzepliwość krwi, tzw. antagonistów witaminy K. Składniki w niej obecne hamują metabolizm tych leków, dlatego nie należy jej spożywać podczas kuracji.

Papaja może być także składnikiem alergizującym. Wywołuję alergię krzyżową z lateksem, co oznacza, że pacjenci z alergią na lateks nie powinny jej spożywać.

Owoce w zdrowej diecie

Owoce, obok warzyw, są jednymi z najbardziej wartościowych produktów. Powinny być spożywane codziennie, a przy ich doborze należy kierować się różnorodnością. Niestety spożycie owoców i warzyw w Polsce nie jest wystarczająco wysokie. Zwykle przyczyną tego są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Aby je zmienić i zwiększyć spożycie tych produktów warto skorzystać z diet dr. Ewy Dąbrowskiej dostępnych w Ośrodkach Instytutu Zdrowia Sofra. Taka kuracja poprawi stan Twojego zdrowia, przyspieszy odchudzanie i pozwoli na zdobycie wiedzy niezbędnej do zachowania prawidłowego modelu żywienia na co dzień.