W roku 2020 i 2021 Instytut Zdrowia Sofra przeprowadził badania na specjalnie wyselekcjonowanej grupie kobiet z ryzykiem wystąpienia i zdiagnozowanym zespołem metabolicznym, których celem było zbadanie parametrów mających najistotniejsze znaczenie dla jego diagnozy: masy ciała i obwodu talii, ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, stężenia trójglicerydów TG i poziomu glukozy na czczo. Wyniki badań są jednoznaczne - Sofra niskokaloryczna dieta warzywno-owocowa® jest skuteczną metodą wspomagania osób otyłych w powrocie do optymalnej wagi i niwelowania skutków nieprawidłowego odżywiania czy braku aktywności fizycznej. 

Analiza badań osobniczo-tkankowych przyniosła zaskakujące efekty. Stwierdzono:

 

  • średni spadek wagi na poziomie ponad pięciu kilogramów;
  • zmniejszenie obwodu talii o niemal 7 centymetrów;
  • obniżenie poziomu trójglicerydów o 41,4 mg/dl;

 

Zakres badań – co podlegało analizie?

W skład procesu badawczego wchodziły badania genowe i badania osobniczo-tkankowe. Pierwsze z nich miały na celu przeprowadzenie analizy ekspresji genów. Innymi słowy, założeniem była analiza tych genów, które zmieniły się pod wpływem diety. Można dostrzec te zmiany na poziomie komórkowym.  

Badania osobniczo-tkankowe obejmowały wpływ diety na obwód talii, masę ciała, ciśnienie tętnicze krwi, stężenie trójglicerydów TG i poziomu glukozy. Parametry te zbadano na początku i końcu pobytu zdrowotnego uczestniczek badania.

Uczestnicy badania

Analizie wpływu diety warzywno-owocowej poddano 10 kobiet powyżej 50 roku życia. Grupa badawcza została starannie wyselekcjonowana - wybrane uczestniczki posiadały składowe Zespołu metabolicznego, który stwierdza się przy spełnionych co najmniej trzech warunkach z poniższych:

  • otyłość brzuszna, oceniana na podstawie obwodu talii;
  • podwyższone stężenie trójglicerydów na czczo;
  • zaniżone stężenie cholesterolu HDL na czczo;
  • skurczowe ciśnienie krwi większe bądź równe 130 mm HG, rozkurczowe większe bądź równe 85 mm Hg, bądź wcześniej zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze;
  • podwyższony poziom glukozy w surowicy krwi na czczo;

Otyłość brzuszna była schorzeniem stwierdzonym wśród wszystkich uczestniczek badania. U 90% kobiet stwierdzono nadciśnienie tętnicze, a trzecią dolegliwością wśród kobiet był podwyższony poziom trójglicerydów.

Rezultaty badań -  efekty dwutygodniowej diety  

Analiza wyników badań genetycznych wykazała, że geny o zmienionej ekspresji w limfocytach T - pod wpływem wprowadzenia nowego sposobu odżywiania - mają wpływ na procesy immunologiczne w organizmie. Należą do nich na przykład odpornościowa odpowiedź na bodźce zewnętrzne (antygeny) czy aktywacja leukocytów, których zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami. 

Zaznaczono jednak, że badania genetyczne należałoby powtórzyć na większej liczbie uczestników, z analizą zmian ekspresji genów na przykład w monocytach, czyli komórkach wchodzących w skład leukocytów. W celu głębszej analizy, powtórne badanie warto byłoby przedłużyć do jednego miesiąca. 

Analiza badań osobniczo-tkankowych przyniosła zaskakujące efekty. Stwierdzono:

 

  • średni spadek wagi na poziomie ponad pięciu kilogramów;
  • zmniejszenie obwodu talii o niemal 7 centymetrów;
  • obniżenie poziomu trójglicerydów o 41,4 mg/dl;

 

Zmiany te pozwoliły nie tylko na osiągnięcie prawidłowego zakresu, w którym mieści się wynik badania dla osób zdrowych, ale nawet na rezygnację z farmakologii przez niektóre z uczestniczek badania. 

Na podstawie wyników można przyjąć również, że korzystne działanie diety było większe w przypadkach, w których poszczególne parametry, takie jak obwód talii czy poziom glukozy, nie odbiegały znacząco od norm przyjętych jako prawidłowe. 

Podsumowanie – czy warto zaufać niskokalorycznej diecie warzywno-owocowej?

Wyniki badań genowych mogą wstępnie potwierdzać, że dieta oparta na warzywach i owocach, stosowana przez dwa tygodnie, ma korzystny wpływ  na stan zdrowia uczestniczek z Zespołem metabolicznym. Wskazana byłaby kontynuacja badań i głębsza analiza zależności genowych.

Wyniki badań antropometrycznych i biochemicznych niezaprzeczalnie dowodzą, że dieta ma pozytywny wpływ na patologiczne wartości parametrów takich jak poziom trójglicerydów czy ciśnienie tętnicze, charakterystycznych dla jednej z najczęściej obecnie występujących chorób cywilizacyjnych.