Każdy z nas czasem doświadcza spadku energii w momencie, który wymaga od nas wysiłku fizycznego lub umysłowego. Wyczerpujący dyżur w pracy, kilkugodzinna podróż autem czy intensywny wysiłek fizyczny, to tylko niektóre sytuacje mogące skłonić nas do sięgnięcia po napój energetyczny. Niestety, napoje energetyczne dostępne w sklepach zwykle nie mają dobrego składu i lepiej ich unikać, zwłaszcza mając problemy z nadmiarem kilogramów lub chorobami cywilizacyjnymi. W takich sytuacjach lepiej wybrać naturalny energetyk.

Czy istnieje zdrowy energetyk?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy istnieje naturalny napój energetyczny, należy dowiedzieć się, czym są energetyki. Są to zwykle napoje bezalkoholowe, gazowane, działające pobudzająco. Zawierają głównie takie składniki aktywne jak kofeina, guarana (także będąca źródłem kofeiny) i tauryna. W odpowiednich dawkach składniki te wpływają pozytywnie na pamięć i koncentrację, zmniejszają uczucie zmęczenia. Nadmiar kofeiny powoduje natomiast zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, drżenie kończyn i bezsenność. Napoje energetyczne zawierają przeważnie spore ilości cukru oraz sztucznych aromatów i barwników. Są szczególnie niewskazane w przypadku osób otyłych, chorujących na cukrzycę, insulinooporność i zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Powinny ich unikać również dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zdrowy zamiennik energetyka to produkt, który w swoim składzie zawiera naturalnie występujące związki o korzystnych właściwościach (nie tylko kofeinę i taurynę), w odpowiednich i jednocześnie bezpiecznych dawkach.

Ponadto samo wypicie dodatkowej ilości płynów wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pracę umysłu, ponieważ nawet niewielkie odwodnienie zaburza zdolność koncentracji, powoduje poczuci zmęczenia oraz ból głowy.

Jakie produkty mogą stanowić naturalny energetyk?

Jako zdrowy zamiennik energetyka na co dzień można stosować takie produkty jak m.in.:

  • kawa naturalna,

  • zielona herbata oraz matcha,

  • yerba mate,

  • żeń-szeń (w postaci wywaru, suplementu),

  • przyprawy, np.: imbir, chilli, kardamon, goździki, cynamon (dodane do potraw, herbaty czy jako suplement),

  • orzechy, nasiona, oleje (dodawane np. do koktajli, zjadane jako przekąska),

  • owoce cytrusowe, jagodowe i inne o intensywnej barwie (w postaci soku, dodatku do dania lub jako przekąska).

Produkty te posiadają duże ilości składników bioaktywnych, m.in. o działaniu antyoksydacyjnym i usprawniających działanie układu nerwowego.

Naturalny energetyk – przepis

Istnieje wiele przepisów na naturalne napoje energetyczne, wśród których każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Zdrowy energetyk z dodatkiem przypraw stworzymy rozpuszczając w 1 szklance gorącej wody:

  • 1 łyżeczkę kurkumy,

  • ½ łyżeczki świeżego, startego imbiru,

  • szczyptę kardamonu,

  • szczyptę pieprzu,

  • opcjonalnie 1 łyżeczkę miodu.

Przygotowaną miksturę należy odstawić na kilka minut do przestygnięcia.

Inną propozycją jest naturalny energetyk przypominający lemoniadę. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • 1 szklankę ciepłej wody,

  • 1 łyżkę soku z cytryny,

  • 1 łyżkę octu jabłkowego,

  • 1 łyżkę startego imbiru,

  • 1 łyżeczkę syropu klonowego lub miodu.

Dla optymalnych efektów takie naturalne napoje energetyczne należy pić regularnie.

Zdrowa dieta a poziom energii

Na zwiększenie ilości energii, wytrzymałości i poprawę zdolność koncentracji wpływają nie tylko wymienione produkty spożywane w momencie, który wymaga od nas większej wydajności. Zdrowa, zbilansowana dieta utrzymywana na co dzień pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Takie właściwości posiada m.in. dieta bałtycka dostępna w Ośrodkach Instytutu Zdrowia Sofra. Podstawą tej diety są warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, które obfitują w minerały, antyoksydanty i inne związki biologicznie czynnych korzystnie działających na pracę mózgu i mięśni. Uzupełnienie diety o jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z olejów roślinnych, ryb, nasion i orzechów pozwala na zachowanie sprawnego działania układu nerwowego i krwionośnego. Bardzo ważne jest także regularne spożywanie posiłków oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody.