Kawa to świetny sposób na dodanie sobie energii oraz utratę kilogramów, jednak nie każdy wypity kubek będzie tak działać. Dowiedz się jaką kawę pić na diecie, aby wspomóc proces odchudzania.

Kawa a odchudzanie

Picie kawy zapewnia naprawdę wiele korzyści, między innymi wspomaga ona pracę mózgu i obniża ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Napój ten jest również świetny dla osób na diecie odchudzającej.

Po spożyciu kawy dochodzi do wzrostu termogenezy i zwiększenia utleniania tłuszczów. Kofeina obecna w napoju przyspiesza metabolizm spoczynkowy oraz zwiększa całkowitą przemianę materii do nawet kilkunastu procent. Efekt ten jest tym większy, im niższe jest BMI osoby spożywającej kawę.

Picie kawy wspomaga także aktywność ruchową, ponieważ kofeina wpływa na wzrost wydolności fizycznej. Mając więcej energii, będziemy chętniej i efektywniej wykonywać treningi, co przełoży się na szybszą utratę masy ciała i lepszy wygląd sylwetki.

Ile kawy pić dziennie?

Choć picie kawy daje nam wiele korzyści, to konieczne jest jednak zachowanie umiaru. Należy ograniczyć spożycie kofeiny do maksymalnie 400 mg na dobę, co odpowiada około 5 filiżankom kawy. Ilość kofeiny określana jako dawka lecznicza jest niższa i wynosi 200 mg. Ograniczenie kofeiny do takiej wartości jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ jej nadmierne spożycie powoduje m.in.: zaburzenia pracy serca, bezsenność, zaostrzenie objawów refluksu i choroby wrzodowej.

Jaką kawę pić na diecie?

Picie kawy może znacznie przyspieszyć utratę kilogramów, ale istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować. Zarówno kawa rozpuszczalna, jak i ta z mielonych ziaren praktycznie nie zawiera kalorii. Wydawać by się mogło, że jest wręcz idealnym napojem podczas odchudzania. Warto pamiętać, że brak kalorii dotyczy tylko samej czarnej kawy. Z tego względu w czasie diety odchudzającej nie zaleca się kaw z kalorycznymi dodatkami, takich jak śmietanka, cukier, różnego rodzaju smakowe syropy.

Ważna jest ilość - pijąc w ciągu dnia 5 kaw z cukrem i śmietanką dostarczamy sobie dodatkową dawkę kalorii, która odpowiada często wartości energetycznej mniejszego posiłku, np. drugiego śniadania. Może to znacznie utrudnić redukcję masy ciała, szczególnie w przypadku osób, które stosują diety odchudzające z niewielkim ograniczeniem kaloryczności.

Obecnie kawiarnie prześcigają się w wymyślaniu różnych smakowych wersji kawy, które niejednokrotnie obfitują w cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, czyli składniki będące sprzymierzeńcami nadwagi i otyłości. Takich kaw należy unikać podczas odchudzania.

Kawa rozpuszczalna czy mielona?

Kawa rozpuszczalna różni się nieco swoim składem od napoju przygotowanego z kawy mielonej. Zwykle posiada większą ilością kofeiny, dlatego mniejsza dawka kawy rozpuszczalnej może działać na nas mocniej niż taka sama ilości kawy zmielonej.

W związku z tym, że kawa rozpuszczalna jest poddawana dłuższej obróbce cieplnej, posiada nieco więcej akrylamidu niż kawa z ziaren. Jest to związek rakotwórczy i neurotoksyczny.

Kawa z ziaren ma mniej szczawianów, które mogą wiązać się z wapniem i odkładać się w nerkach w formie nierozpuszczalnych soli. Może to z czasem prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej. Różnice pod względem ilości szczawianów będą wynikać także ze sposobu przygotowania kawy. Kawa parzona zawiera więcej szczawianów niż filtrowana.

Czy picie kawy wystarczy, aby schudnąć?

Samo picie kawy bez odpowiedniej modyfikacji stylu życia nie spowoduje znaczącego spadku masy ciała. Instytut Zdrowia Sofra poleca dietę niskokaloryczną wszystkim osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Jest ona tworzona przez dietetyków Instytutu z uwzględnieniem zasad prawidłowego żywienia. Zapoznanie się z podstawami zdrowej diety oraz wyrobienie odpowiednich nawyków pozwoli nie tylko osiągnąć wyznaczoną masę ciała, ale również uniknąć efektu jo-jo.