Dieta ketogeniczna jest dietą, która przeczy podstawowym zasadom zdrowego odżywiania. Proporcje składników odżywczych w tej diecie są wręcz odwrotne w porównaniu do tradycyjnego modelu żywienia. Mimo tego część osób odnosi korzyści z jej stosowania. Jest ona od dawna wykorzystywana w celach terapeutycznych, lecz zyskała popularność także ze względu na wspomaganie procesu odchudzania. Nie jest to jednak dieta dobra dla wszystkich. Warto dowiedzieć się jakie wady posiada dieta ketogeniczna oraz jak zacząć ją stosować, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa. Jest stosowana jako element terapii padaczki lekoopornej u dzieci. Może przynosić również korzyści w leczeniu otyłości, cukrzycy, choroby Alzheimera i Parkinsona. Wpływa także na poprawę ogólnego samopoczucia oraz zmniejsza apetyt, dlatego wiele osób decyduje się na nią w celu utraty zbędnych kilogramów.

W zwykłych warunkach organizm wytwarza energię z glukozy. Duża ilość tłuszczu w diecie i niewielka ilość węglowodanów pozwala przełączyć metabolizm na wykorzystywanie kwasów tłuszczowych. W okresie głodzenia (gdy brakuje glukozy), dochodzi do wytwarzania ciał ketonowych, które stanowią alternatywne źródło energii. Aby ciała ketonowe były wytwarzane, konieczne jest ścisłe kontrolowanie ilości spożywanych węglowodanów.

Dieta ketogeniczna – zasady

Dieta ketogeniczna ma bardzo sztywne zasady, a ich przestrzeganie wymaga dużej samodyscypliny. Najważniejsze w diecie jest utrzymanie odpowiednich proporcji makroskładników. W klasycznej postaci diety ketogenicznej na 4 g tłuszczu przypada 1 g białek i węglowodanów. Oznacza to, że tłuszcze powinny pokrywać około 90% wartości energetycznej diety. Ilość węglowodanów w diecie ketogenicznej jest bardzo niewielka i aby doszło do stanu ketozy, nie należy przekraczać 50 g węglowodanów netto na dobę.

Dieta ketogeniczna – co jeść, a czego nie jeść?

Podstawowymi składnikami diety ketogenicznej są produkty zawierające tłuszcze, czyli tłuste mięso, ryby, jaja, masło, oleje, śmietana, tłuste sery, orzechy, awokado. Powinny być one obecne w każdym posiłku. Zdrowa dieta ketogeniczna powinna składać  się z produktów nieprzetworzonych oraz zawierać duża ilość warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak np.: ogórek, pomidor, zielone warzywa liściaste, brokuły. W niewielkich ilościach można jeść również owoce niskowęglowodanowe, m.in.: jagody, truskawki, cytrusy, jabłka.

Warto dokładnie sprawdzić czego nie jeść na diecie ketogenicznej. Część produktów wysokotłuszczowych (np. słodycze i słone przekąski) jest bogata także w węglowodany, dlatego ich spożywanie jest niewskazane. Inne pokarmy, których należy unikać to:

  • produkty zbożowe, 
  • warzywa i owoce o dużej zawartości węglowodanów (takie jak ziemniaki czy banany), 
  • chude mleko, 
  • soki i słodzone napoje.

Dieta ketogeniczna – jak zacząć?

Dieta ketogeniczna dla początkujących powinna opierać się na wyliczaniu zawartości poszczególnych makroskładników. Jest to dieta bardzo wymagająca i osobie niedoświadczonej ciężko utrzymać stan ketozy bez ścisłego kontrolowania swojego menu. Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z dietetykiem, który ułoży odpowiedni jadłospis oraz przekaże wszystkie niezbędne informacje. Wprowadzenie diety ketogenicznej powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, szczególnie jeżeli ma ona być stosowana w celach leczniczych.

Czy dieta ketogeniczna ma wady?

Wiele osób zastanawia się jakie wady ma dieta ketogeniczna. Przede wszystkim bardzo trudno jest ją utrzymać. Dieta z czasem staje się monotonna, a każde odstępstwo będzie wpływać na jej przebieg. W trakcie kuracji mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe. Poza tym źle prowadzona dieta ketogeniczna może powodować zwiększone ryzyko niedoborów pokarmowych oraz występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, nerek, trzustki i wątroby.

Jeżeli nie mamy medycznych wskazań do stosowania diety ketogenicznej, a chcemy zrzucić nadmiar kilogramów, to warto wziąć również pod uwagę dietę niskokaloryczną, która jest o wiele prostsza w stosowaniu i bardziej bezpieczna. Specjaliści z Instytutu Zdrowia Sofra dbają o odpowiednie dopasowanie sposobu żywienia, tak, aby dana osoba mogła osiągnąć swoje indywidualne cele w postaci redukcji masy ciała i poprawy stanu zdrowia.