Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez butów. W końcu chronią przed zimnem, chłodem, uszkodzeniami oraz zabrudzeniem. Są wśród nas jednak tacy, którzy uwielbiają chodzić boso i cieszą się pełnią energii oraz dobrym zdrowiem nawet w podeszłym wieku. Czy zatem warto czasem chodzić boso? Czy chodzenie boso jest zdrowe? Poznaj wady i zalety chodzenia boso.

Uziemienie – chodzenie boso

Chodzenie boso po naturalnym podłożu powoduje uziemienie, czyli czerpanie energii z Ziemi. Ciało człowieka jest naturalnym przewodnikiem. Chodzenie boso sprawia, że ujemne elektrony pochodzące z Ziemi mogą naładować ciało, powodując tym samym wiele korzystnych zmian w organizmie człowieka. Niestety, używanie obuwia zaburza przepływ tej energii. 

Chodzenie na boso a zdrowie

Chodzenie boso daje nam wiele korzyści:

  • wzmacnia mięśnie stóp i kostek, co poprawia równowagę, stabilność i świadomość ciała oraz obniża ryzyko kontuzji,

  • zmniejsza obciążenie stawów oraz kręgosłupa, pozwala zadbać o prawidłową postawę ciała,

  • usprawnia pracę narządów w całym ciele poprzez masowanie wolnych zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach,

  • hamuje rozwój osteoporozy,

  • wolne elektrony wpływające do naszego ciała w wyniku uziemienia mają właściwości antyoksydacyjne (neutralizują wolne rodniki tlenowe przyczyniające się do rozwoju stanów zapalnych i chorób cywilizacyjnych),

  • wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy poprzez wytwarzanie nowych połączeń nerwowych, nawet u osób starszych,

  • zwiększa naszą uważność, co przyczynia się do poprawy pamięci,

  • zmniejsza stężenie kortyzolu w organizmie, co skutkuje obniżeniem stresu, bólu oraz poprawą jakości snu, szczególnie jeżeli chodzimy po różnorodnych, naturalnych powierzchniach (pomocne jest np. chodzenie boso po trawie, piasku, kamieniach).

Mity dotyczące chodzenia boso

Istnieje wiele mitów na temat chodzenia boso. Osoby, które dotąd nie chodziły boso, obawiają się, że może to się wiązać z dyskomfortem. W rzeczywistości jest to bardzo przyjemne, zwłaszcza jeżeli będziemy chodzić po różnorodnym podłożu, np. trawie pokrytej rosą, sypkim piasku.

Nie należy także obawiać się rozwoju grzybicy czy zakażeń bakteryjnych. Takie mikroorganizmy zdecydowanie wolniej rozwijają się gdy do skóry dociera świeże powietrze. Lepszymi warunkami do ich rozwoju są słabo oddychające materiały, z których mogą być wytworzone buty i skarpety.

Wbrew obawom chodzenie boso nie działa niekorzystnie na rozwój dzieci. Wręcz przeciwnie, wspomaga to prawidłowy rozwój nie tylko stóp, ale również innych elementów narządu ruchu (kolan, bioder, pleców).

Chodzenie boso – wady

Główną wadą chodzenia boso jest możliwość zranienia stopy. Można jednak zminimalizować takie ryzyko, wybierając teren bez widocznego zaśmiecenia oraz rozglądając się uważnie.

Część osób może obawiać się rozwoju przeziębienia chodząc po zimnej powierzchni. W rzeczywistości praktyka ta sprzyja hartowaniu organizmu. Wystarczy, że będziemy stopniowo wprowadzać chodzenie boso po zimnym terenie (zaczynając od 30 sekund, następnie wydłużając ten czas). Jedynie osoby z chorobami nerek i narządów miednicy powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną praktykować chodzenie boso po zimnym podłożu.

Chodzenie boso po domu

Chodzenie boso po domu jest zdrowe, choć nie przyniesie nam tyle korzyści co chodzenie boso po naturalnych powierzchniach i uziemienie. Będzie wpływać pozytywnie na nasz układ ruchu, a dodatkowo pomoże przyzwyczaić się do chodzenia bez butów. Dzięki temu łatwiej przekonać się do chodzenia boso po trawie i innych terenach. Aby uniknąć wyziębienia (zwłaszcza zimą), na dłuższe sesje chodzenia boso warto wybrać powierzchnie, które nie są bardzo chłodne (np. wykładzina, dywan, panele zamiast płytek i marmurów).

Pełna odnowa zdrowia w Instytucie Zdrowia Sofra

Ośrodki Instytutu Zdrowia Sofra zlokalizowane są w malowniczych terenach w Mielnie i Karpaczu. Miejsca te sprawiają idealne warunki do obcowania z naturą, również do chodzenia boso i uziemienia. Praktyka ta, w połączeniu ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną, pozwoli Ci na przywrócenie energii, dobrego samopoczucia oraz zdrowia.